

سوئیچ شبکه سیسکو WS-C2960+48PST-L
سوئیچ سیسکو WS-C2960+48PST-L یکی از مدلهای سری Catalyst 2960-Plus برای شبکههای سازمانی، شعب و مجموعههای اداری است که به پورتهای 10/100 PoE نیاز دارند. این دستگاه با 48 پورت Poe و 4 تا آپلینک (2 گیگابیت RJ45 + 2 SFP)، ظرفیت PoE 370W، نرخ فورواردینگ 13.1Mpps و سیستمعامل Cisco IOS با لایسنس LAN Base، تعادل خوبی بین تعداد پورت، عملکرد و قابلیتهای سوئیچینگ لایه 2 ایجاد کرده است. برای خرید سوئیچ سیسکو WS-C2960+48PST-L در پروژههایی که به تلفنهای IP، اکسسپوینتهای Wi-Fi، دوربینهای IP و دستگاههای PoE نیاز دارند، این مدل گزینهای منطقی محسوب میشود.
نقاط قوت
-
48 پورت 10/100 PoE: امکان اتصال 48 دستگاه با سرعت 10/100 و تغذیه PoE. این تعداد پورت برای شبکههای متوسط با نیاز به پورتهای PoE مناسب است.
-
ظرفیت PoE 370W: پشتیبانی از PoE تا 15.4W به ازای هر پورت (24 پورت تا 15.4W یا 48 پورت تا 7.7W). این ویژگی امکان تغذیه تلفنهای IP، اکسسپوینتهای Wi-Fi، دوربینهای IP و دستگاههای PoE را بدون نیاز به آداپتور جداگانه فراهم میکند.
-
4 آپلینک (2 گیگابیت RJ45 + 2 SFP): امکان اتصال به Core Switch یا روتر لبه شبکه با سرعت گیگابیت. این آپلینکها برای لینکهای فیبر پرسرعت و اتصال به دیتاسنتر ایدهآل هستند.
-
نرخ فورواردینگ 13.1Mpps: توانایی پردازش 13.1 میلیون پکت در ثانیه. این عملکرد برای شبکههای با ترافیک متوسط اهمیت دارد.
-
ظرفیت سوئیچینگ 32Gbps: پهنای باند کافی برای ترافیک 10/100 روی تمام پورتها. این عملکرد برای شبکههای با ترافیک متوسط حیاتی است.
-
Layer 2 Switching: قابلیتهای کامل سوئیچینگ لایه 2 شامل VLAN، Spanning Tree، QoS و امنیت. این ویژگیها برای شبکههای سازمانی حیاتی هستند.
-
VLAN (802.1q): پشتیبانی از تا 4096 VLAN ID (255 VLAN فعال) برای جداسازی ترافیک شبکه. این ویژگی برای امنیت و مدیریت شبکه اهمیت دارد.
-
Spanning Tree (802.1d): جلوگیری از لوپ شبکه و افزایش پایداری با Rapid PVST+ و MSTP. این ویژگی برای شبکههای با توپولوژی پیچیده حیاتی است.
-
QoS پیشرفته (802.1p CoS): اولویتبندی ترافیک برای برنامههای حساس به تأخیر مانند VoIP و ویدیو. این ویژگی برای کیفیت سرویس اهمیت دارد.
-
امنیت 802.1X: احراز هویت دستگاههای متصل به شبکه با Port Security، ACL، DHCP Snooping، Dynamic ARP Inspection، IP Source Guard. این ویژگی برای امنیت شبکه حیاتی است.
-
مدیریت کامل: پشتیبانی از SNMP، RMON، Syslog، NetFlow، Web UI، CLI، Telnet و SSH برای مدیریت و مانیتورینگ شبکه. این ویژگیها برای نگهداری شبکه اهمیت دارند.
-
EnergyWise: مدیریت مصرف انرژی پیشرفته برای کاهش هزینههای برق. این ویژگی برای شبکههای بزرگ اهمیت دارد.
-
Jumbo Frame: پشتیبانی از فریمهای تا 9018 بایت برای انتقال دادههای بزرگ. این ویژگی برای شبکههای با ترافیک حجیم اهمیت دارد.
محدودیتها
-
پورتهای 10/100: برخلاف سریهای جدیدتر که پورتهای گیگابیت دارند، این مدل فقط پورتهای 10/100 دارد که برای شبکههای مدرن با نیاز به سرعت بالا محدودیت ایجاد میکند.
-
عدم قابلیت استک: برخلاف سری 2960S و 2960X، این مدل قابلیت استک ندارد.
-
پاور تکگانه: افزونگی داخلی ندارد. برای افزونگی واقعی باید از UPS استفاده کرد.
-
لایسنس LAN Base: با لایسنس LAN Base، قابلیتهای لایه 2 فراهم میشود؛ برای قابلیتهای لایه 3 نیاز به لایسنس IP Base یا IP Services است.
-
End of Sale: این مدل End of Sale شده و بیشتر در بازار استوک و ریفر پیدا میشود.
مقایسه با مدلهای نزدیک
|
ویژگی |
WS-C2960+48PST-L |
WS-C2960S-48PS-L |
WS-C2960X-48PS-L |
|---|---|---|---|
|
سری |
Catalyst 2960-Plus |
Catalyst 2960S |
Catalyst 2960X |
|
تعداد پورت |
48 پورت 10/100 PoE |
48 پورت گیگابیت PoE+ |
48 پورت گیگابیت PoE+ |
|
ظرفیت PoE |
370W |
740W |
740W |
|
آپلینک |
2 گیگابیت RJ45 + 2 SFP |
4 آپلینک 1G SFP |
4 آپلینک 1G/10G SFP+ |
|
استک |
❌ ندارد |
✅ FlexStack تا 4 سوئیچ (20Gbps) |
✅ FlexStack-Plus تا 8 سوئیچ (80Gbps) |
|
RAM |
128MB |
128MB |
512MB |
|
Flash |
64MB |
64MB |
512MB |
|
مصرف برق |
متوسط |
78-79 وات |
375-445 وات |
|
قیمت |
پایینتر |
متوسط |
بالاتر |
در مقابل WS-C2960S-48PS-L: سری 2960S با پورتهای گیگابیت (در مقابل 10/100)، قابلیت استک FlexStack تا 4 سوئیچ (20Gbps) و آپلینکهای SFP، گزینه بهتری برای شبکههای مدرن است، اما قیمت بالاتری دارد.
در مقابل WS-C2960X-48PS-L: سری 2960X با پورتهای گیگابیت PoE+، قابلیت استک FlexStack-Plus تا 8 سوئیچ (80Gbps)، حافظه بیشتر (512MB RAM و 512MB Flash)، Perpetual PoE و مصرف برق بهینهتر، گزینه بهتری برای شبکههای بزرگتر و حساس است، اما قیمت خرید و نگهداری آن نیز بالاتر است.
در مقابل Catalyst 9200: سوئیچهای نسل جدید Catalyst 9200 از لایسنسهای DNA، امنیت پیشرفتهتر (MACsec)، ظرفیت بالاتر، آپلینکهای ماژولار، پشتیبانی بلندمدت و قابلیتهای SD-Access برخوردارند، اما قیمت خرید و نگهداری آنها نیز بهطور قابلتوجهی بالاتر است.
سناریوهای واقعی کاربرد
-
تلفنهای IP سیسکو: تغذیه و اتصال تلفنهای IP با PoE
-
اکسسپوینتهای Wi-Fi: تغذیه و اتصال اکسسپوینتهای Wi-Fi با PoE
-
دوربینهای IP: تغذیه و اتصال دوربینهای IP با PoE
-
شعب متوسط: ارائه پورتهای 10/100 اضافی برای شبکههای شعب
-
مجموعههای اداری: اتصال دستگاههای مختلف در محیطهای اداری و سازمانی
-
مراکز درمانی: اتصال تجهیزات پزشکی و دوربینهای نظارتی
-
مدارس و دانشگاهها: شبکهسازی کلاسها و آزمایشگاهها
-
دفاتر اداری: اتصال سیستمهای کامپیوتری، تلفنهای IP و دوربینهای نظارتی
سوالات متداول (FAQ)
1. آیا سوئیچ WS-C2960+48PST-L هنوز ارزش خرید دارد؟
بله، برای شبکههایی که به پورتهای 10/100 PoE و قابلیتهای لایه 2 نیاز دارند، گزینه بسیار خوبی است و پشتیبانی سیسکو را دارد.
2. تفاوت WS-C2960+48PST-L با WS-C2960S-48PS-L چیست؟
WS-C2960S-48PS-L با پورتهای گیگابیت (10/100/1000) و قابلیت استک FlexStack تا 4 سوئیچ عرضه میشود، در حالی که WS-C2960+48PST-L با پورتهای 10/100 و بدون قابلیت استک عرضه میشود.
3. آیا WS-C2960+48PST-L از PoE+ پشتیبانی میکند؟
خیر، این مدل فقط از PoE (802.3af) تا 15.4 وات پشتیبانی میکند.
4. حداکثر بودجه PoE چقدر است؟
تا 370W (24 پورت تا 15.4W یا 48 پورت تا 7.7W).
5. آیا WS-C2960+48PST-L قابلیت استک دارد؟
خیر، این مدل قابلیت استک ندارد.
6. آیا WS-C2960+48PST-L با Catalyst 8000 سازگار است؟
بله، میتواند به روترهای Catalyst 8000 متصل شود.
7. آیا WS-C2960+48PST-L قابلیت مسیریابی لایه 3 دارد؟
خیر، این مدل فقط قابلیتهای لایه 2 را دارد. برای مسیریابی لایه 3 باید از سریهای 3750 یا 3750X استفاده کرد.
8. آیا WS-C2960+48PST-L پاور ردندانت دارد؟
خیر، پاور تکگانه است. برای افزونگی باید از UPS استفاده کرد.
9. آیا WS-C2960+48PST-L با ماژولهای SFP سازگار است؟
بله، با ماژولهای SFP سازگار مانند GLC-SX-MM، GLC-LH-SMD و GLC-T سازگار است.
10. آیا WS-C2960+48PST-L برای دوربینهای IP مناسب است؟
بله، با ظرفیت PoE 370W، امکان تغذیه تعداد زیادی دوربین IP را فراهم میکند.
نکات مهم هنگام خرید
-
بررسی اصالت و سلامت: در خرید سوئیچ سیسکو استوک اورجینال، حتماً سریال دستگاه، وضعیت پورتها، فنها، پاور و تست سوئیچینگ را بررسی کنید.
-
گارانتی و مهلت تست: برای خرید سوئیچ سیسکو با گارانتی اصلی، از فروشنده مهلت تست واقعی و خدمات پس از فروش شفاف بخواهید.
-
بودجه PoE 370W: این سوئیچ دارای بودجه PoE 370W است (24 پورت تا 15.4W PoE یا 48 پورت تا 7.7W PoE). اگر به دستگاههای PoE زیادی نیاز دارید، حتماً بودجه PoE را بررسی کنید.
-
ماژولهای SFP سازگار: این سوئیچ 2 آپلینک 1G SFP دارد. قبل از خرید، لیست ماژولهای SFP سازگار (Cisco GLC-SX-MM، GLC-LH-SMD، GLC-T و...) را بررسی کنید.
-
لایسنس LAN Base: این مدل با لایسنس LAN Base عرضه میشود که قابلیتهای لایه 2 را فراهم میکند. برای قابلیتهای لایه 3 نیاز به لایسنس IP Base یا IP Services است.
-
سازگاری با DNA Center: با Cisco DNA Center برای مدیریت متمرکز سازگار است.
-
مصرف برق: این سوئیچ مصرف برق متوسطی دارد که برای رکهای کوچک و شعب مناسب است.
-
End of Sale: این مدل End of Sale شده و بیشتر در بازار استوک و ریفر پیدا میشود. پشتیبانی سیسکو تا سالهای آینده ادامه دارد.
-
خرید آنلاین سوئیچ سیسکو تحویل فوری: در صورت نیاز به تحویل سریع، گزینه خرید آنلاین سوئیچ سیسکو با تحویل فوری از سیسکو سل را بررسی کنید. سیسکو سل بابت اصالت و مهلت تست و گارانتی به شما اطمینان میدهد.
-
تخفیف ویژه خرید سوئیچ سیسکو: در پروژههای بزرگ یا خرید عمده سوئیچ سیسکو شبکه، امکان دریافت تخفیف ویژه خرید سوئیچ سیسکو را از فروشنده سیسکو سل درخواست کنید.